Problemy skórne

Blizny – część IV – Blizny potrądzikowe

Trądzik jest zmorą wielu osób, które na co dzień borykają się z obniżonym poczuciem wartości i obniżoną jakością życia. W literaturze można znaleźć informacja na temat rodzajów trądziku, przyczyn jego powstawania, leczenia farmakologicznego czy kosmetyków do pielęgnacji domowej.

Nieprawidłowa pielęgnacja skóry, nie zawsze dobrze dobrane leczenie może sprzyjać powstawaniu przebarwień czy odbarwień skóry oraz blizn atroficznych czy zanikowych. Na dodatek wiele z osób posiadających nieestetyczne krosty czy gródki stara się je samodzielnie usunąć i wyciska zmiany. Doprowadza to do roznoszenia się bakterii i zanieczyszczeń na skórze, powodując powstawanie jeszcze większej ilość zmian trądzikowych. Nadmierne wyciskanie łoju doprowadza do krwawienia i uszkodzenia naskórka powodując ubytki w skórze. Prowadzi to do powstania ran, tworzenia się blizn czy przebarwienia pozapalnego. Często w swojej pracy kosmetologa spotykam się z takim problemem. Przykre ale prawdziwe.

Trądzik lokalizuje się głównie na twarzy, plecach i klatce piersiowej. Wyróżniamy kilka rodzajów trądziku ale skupię się na tych w przebiegu, których może dojść do powstawania blizn, są to: trądzik młodzieńczy, ropowiczy, skupiony, bliznowcowi i piorunujący.

Jakie wyróżniamy rodzaje blizn potrądzikowych?

Ice-pick – inaczej blizna w kształcie sopla lodu lub w kształcie szpilki. Blizny te są wąskie i głębokie, docierają nawet do granicy skóry właściwej a także tkanki podskórnej. Posiadają ostre krawędzie i zwężają się w głąb skóry. Stanowią one od 60% do 70% blizn zanikowych.

Rolling – to płaskie i szerokie blizny, posiadają łagodne brzegi o delikatnych krawędziach. Są wynikiem przewlekłego stanu zapalnego i powstają na dużych powierzchniach skóry. Charakteryzują się różną wielkością, mogą tworzyć skupiska i stanowią od 15% do 20% blizn zanikowych.

Boxcar – są dość szerokie i płaskie blizny o owalnym lub okrągłym kształcie. Posiadają znacznie zarysowane krawędzie oraz ostry brzeg. Występują zazwyczaj na policzkach i na żuchwie a ich głębokość waha się od 0,1 mm do 0,5 mm. Stanowią 20% do 30% blizn atroficznych.

Płytkie blizny atropin – zlokalizowane są głównie na policzkach, posiadają zarysowane granice. Dno blizny znajduje się poniżej powierzchni skóry. W tego typu bliźnie tkanka łączna włóknista nie wypełniła całego ubytku.
Blizny odbarwione – w bliznach tych występuje hipopigmentcja czyli niewielka ilość lub brak melaniny (barwnika skóry). Niestety blizny te ciężko usunąć.

Bardzo duża gamma zabiegów kosmetycznych bądź dermatologicznych ma zastosowanie w niwelowaniu blizn potrądzikowych. W moim salonie do oferty wprowadziłam bardzo skuteczny zabieg terapii blizn, który polega na odpowiednim, punktowym ich nakłuwaniu. Zabieg sprawdza się przy bliznach potrądzikowych i nie tylko.

Tagi

Monika Wilk-Glodzik

Kosmetolog, prowadząca zajęcia na wydziale kosmetologii, właścicielka salonu kosmetycznego Neogenesis Clinic w Krakowie. Autorka blogów www.zadbanaipiekna.pl i www.monikawilk.pl Szefowa działu uroda portalu www.kobietawkrakowie.pl

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button
error: Content is protected !!
Close