Glinki – jak odpowiednio dobrać do typu cery
Każda z nas chce mieć piękną i nieskazitelną cerę, bez problemów skórnych. Cóż, mało kto taką ma. Pamiętajmy o tym, że gdy dotyka nas trądzik, zmiany naczyniowe, przebarwienia, zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki czy skóra jest po prostu sucha, łuszcząca się lub tłusta – świecąca należy o nią dbać codziennie w domowym zaciszu. Odpowiednia domowa pielęgnacja może zdziałać cuda 🙂 Dużo wartościowych i prostych sposobów na to znajdziecie na moim kolejnym blogu: Domowe mini spa 🙂
Dzisiejszy wpis będzie poświęcony glinkom, które są bogactwem minerałów wydobywanych w kamieniołomach na całym świecie. Od stuleci wykorzystywano je do: odmładzania, ujędrniania, oczyszczania skóry twarzy i ciała. Glinkę można dobrać do odpowiedniego rodzaju i problemu skóry w zależności od ich właściwości, które mogą służyć jako głębokie oczyszczenie porów czy delikatny peeling.
Glinki są bogactwem magnezu, krzemu, wapnia oraz innych wartościowych materiałów, które rewelacyjnie sprawdzają w kosmetykach. Wydobywane są w kamieniołomach we Francji, żyznych górach Maroka czy uzyskiwane z osadów wulkanicznych popiołów w USA.
Najczęściej stosowanymi glinkami w pielęgnacji są:
Francuska glinka zielona
Glinka zwana również illite w zabarwieniu od jasnozielonej do zielonej. Wydobywana jest w kamieniołomach w Chinach, Francji czy USA, często na dużych głębokościach. Bogata jest w żelazo, magnez, wapń, krzem, potas o drobnoziarnistej strukturze, która rewelacyjnie absorbuje zanieczyszczenia i toksyny z powierzchni skóry twarzy oraz całego ciała.
Glinka bentonitowa
Zwana również montmorylonitem o barwie jasno szarej, drobnoziarnistej strukturze oraz jest bezzapachowa. Glinka zawiera duże ilości krzemu, żelaza czy magnezu. Pozyskiwana jest z pokładów popiołów wulkanicznych w USA w stanach Wyoming i Montana. Dobrze sprawdza jako składnik maseczek do twarzy, suchych szamponów, pudrów do ciała czy peelingów.
Glinka fulerska
Wydobywana jest w Japonii, USA oraz Meksyku. Glinka jest bogactwem krzemu, kryształów szafiru, tlenku magnezu i żelaza o barwie złamanej bieli i naturalnym zapachu. Dobrze sprawdzi się w problemach z cerą tłustą i trądzikową dzięki właściwością odtłuszczających i ściągających.
Glinka biała
Możemy znaleźć również ją pod nazwą glinka porcelanowa czy kaolin. Pozyskiwana jest w USA, Wielkiej Brytanii, Niemcach, Australii i Chinach. Glinka jest w postaci białego proszku i jest źródłem minerałów takich jak tlenek krzemu, kaolin. Znajdziemy ją w takich kosmetykach jak: maseczki do twarzy, mydła, naturalne dezodoranty, pudrów do ciała czy peelingów.
Glinka Rhassoul
Szukając możemy znaleźć ją pod nazwą glinki marokańskiej czy czerwonej. Glinka wydobywana jest w Maroku i jest w kolorze od szarawego do złamanego różu o naturalnym zapachu. Jest bogactwem magnezu, krzemu i wapnia.
Wybierając glinę dla siebie powinniśmy być świadomi, która będzie odpowiednia do potrzeb naszej skóry. Glinki posiadają właściwości odżywcze i oczyszczające skórę, ale działają z różną siłą. Podpowiem, które glinki będą odpowiednie do typu cery 🙂
Jesteś posiadaczką cery suchej i wrażliwej dobrze sprawdzi się glinka Rhassoul i biała. Pamiętaj jednak by kosmetyki zawierające glinki nie robić częściej jak raz czy dwa razy w tygodniu i trzymać na skórze nie dłużej niż 15 min.
Posiadasz cerę tłustą i trądzikową pamiętaj, że dobrze sprawdzi się glinka filerska, bentonitowa, francuska zielona oraz Rhassoul. Ważne by glinka fulerska nie była stosowana więcej niż dwa razy w tygodniu gdyż ma najsilniejsze właściwości odtłuszczające i oczyszczające skórę.
Natomiast szczęśliwe posiadaczki cery normalnej powinny stosować glinkę fulerską, zieloną francuską, bentonitową, białą oraz Rhassoul. Plusem jest możliwość stosowania glinek do kilku razy tygodniowo.
Niesamowite glinki posiadają właściwości silnie absorbujące, dzięki czemu sprawdzą się w pozbyciu nadmiaru sebum i tłuszczu ze skóry. Po zastosowaniu maseczki z glinki skóra będzie gładka, świetlista i bardziej miękka, oraz zapobiegać będzie rozszerzaniu się porów skóry. Warto pamiętać, że maseczki z glinki możemy wzbogacić innymi składnikami takimi jak: wody kwiatowe, miód, herbaty, jogurty czy soki owocowe.
Dobierz glinkę odpowiednio to swojego typu cery i ciesz się zdrową i piękną skórą 🙂
Na blogu domoweminispa.pl znajdziecie przepis na maseczkę z dodatkiem glinki, zapraszam 🙂