Zdrowie i uroda

Jak myć ręce – nie narażaj siebie i innych

Dziś o sprawie wydawałoby się oczywistej, ale niezwykle ważnej w tym momencie – o myciu rąk.

Wiele osób, szczególnie dzieci i młodzież, wykonuje tę prostą czynność niedbale, często ograniczając tylko do przepłukania rąk pod wodą. Tymczasem każde dotknięcie np. klamki, poręczy w autobusie czy nawet pieniędzy sprawia, że na nasze ręce dostaje się od 100 do 10 tys. drobnoustrojów.

Wystarczy jednak kilkadziesiąt sekund, by oczyścić ręce z 90% procent bakterii.

Jak informuje GIS w sprawie obecnego koronawirusa SARS-CoV-2:

Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Wirus osłonięty jest cienką warstwą tłuszczową, którą niszczą detergenty, mydło, środki dezynfekcyjne, promienie UV.

Mycie rąk z użyciem wody z mydłem zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach

Jak myć ręce poprawnie?

Teraz i w najbliższych dniach, które są szczególnie ważne, słuchaj zaleceń Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Słuchaj, stosuj się i zostań w domu.

Pamiętaj też, że w momencie, w którym czytasz ten wpis w szpitalach w całej Polsce o zdrowie nas wszystkich walczą pielęgniarki, lekarze, ratownicy medyczni, diagności… Nie dokładaj im pracy, bądź odpowiedzialny.

 

Monika Wilk-Głodzik

Jestem kosmetologiem i właścicielką gabinetu Twoje mini spa. To wyjątkowe miejsce, w którym dzięki autorskim, indywidualnie dobieranym terapiom i procedurom kosmetycznym nie tylko poprawię stan Twojej skóry, ale podniosę też Twoją pewność siebie. Gdy nie ma mnie w gabinecie, znajdziesz mnie na jednej z krakowskich uczelni, gdzie dzielę się swoją wiedzą z moimi studentkami. Odwiedź mnie i ciesz się piękną i zdrową skórą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Warto przeczytać