Jak pielęgnować skórę zimą?
Zima to okres gdy jesteśmy opatulone po same uszy. Z szalików, swetrów i czapek wystają najczęściej tylko oczy. Najchętniej zaszyłybyśmy się pod ciepła kołdrą z gorącą czekoladą i dobrą książką. Nie mamy chęci i zapału, nawet dbanie o siebie odkładamy na wiosnę. Jak to jest dziewczyny? Nawet nóg nie chce się golić, a co dopiero smarować całe ciało balsamem nawilżającym.
Im powietrze zimniejsze tym jest bardziej suche, do tego możemy dołączyć wiatr i ogrzewanie pomieszczeń suchym powietrzem. Przebywanie w suchym pomieszczeniu powoduje odwodnienie skóry ponieważ gdy wody jest niewiele w otaczającym nas powietrzu to szybko paruje z powierzchni skóry. Kolejnym problemem jest wolniejsza praca gruczołów łojowych powodująca wolniejszą regeneracje warstwy hydrolipidowej naskórka. Mało kto nie lubi w chłodnie dnie długich, ciepłych a nawet gorących kąpieli. Niby wszystko ok, ale zbyt długie, gorące i z dodatkiem płynów kąpiele dodatkowo wysuszają skórę.
Jakie są oznaki przesuszonej skóry?
- Swędzenie ,
- Suchość,
- Napięta,
- Zaczerwienione, szorstkie dłonie,
- Łuszczenie się,
- Szara barwa,
- Gorsze ukrwienie,
- Narażenie na infekcje bakteryjne, wirusowe i alergiczne,
- Mała elastyczność.
Jak dbać o skórę zimą? Co stosować by była nawilżona i pełna blasku? Oto kilka wskazówek 🙂
Oczyszczenie skóry jest bardzo ważne. Pozwala pozbyć się ze skóry makijażu, sebum i zanieczyszczeń środowiska. Zimą powinno się używać mleczek i delikatnych żeli by nie osłabiać warstwy lipidowej naskórka. Częstym błędem jest brak zmycia mleczka, żelu i innych preparatów do demakijażu wodą, a to bardzo duży błąd! Brak zmycia powoduje pozostawienie preparatu na skórze i zatykanie porów.
Kolejnym etapem jest użycie toniku. Tonik używamy po każdym myciu twarzy czy zmywaniu makijażu. Pozwala on na przywrócenie naturalnego kwaśnego pH skóry pozwalając tym samym na wchłonięcie się składników odżywczych z kremów. Stosujmy tonik również po użyciu płynu micelarnego, który zmywa ze skóry między innymi kwas mlekowy nadający skórze kwaśny odczyn. Używaj toniku!!! Mała podpowiedź 😉 Jeżeli nakładany podkład czy krem waży się na naszej skórze, oznacza to, że nasza skóra ma odczyn zasadowy. Jeżeli użycie toniku nie pomaga należy zbadać poziom hormonów, ma tu również wpływ stosowanie środków antykoncepcyjnych.
Po odpowiednim demakijażu i nadaniu odpowiedniego pH skóry przechodzimy do kremów. Kremy na zimę powinny chronić skórę przed mrozem, wiatrem i zmienną temperaturą. Preparaty powinny zawierać takie składniki jak: ceramidy, kwasy tłuszczowe, kwas hialuronowy, alantoinę, witaminy A, E, C, aloes, olejek argonowy, olejek kokosowy, koenzym Q 10, wyciąg z zielonej herbaty, owsa czy rumianku.
Kremy do odpowiedniego rodzaju skóry:
- Cera sucha – kremy tłuste lub półtłuste
- Cera naczyniowa – kremy tłuste lub półtłuste, kremy wzmacniające naczynka
- Cera tłusta – kremy półtłuste, emulsje
Nie zapominajmy o stosowaniu kremów z filtrem UVA, UVB chroniących nas przed promieniami słonecznymi. Szczególnie o tym powinny pamiętać osoby lubiące sporty zimowe ponieważ, aż 80% promieni słonecznych odbija się od śniegu.
Powinniśmy również pamiętać o stosowaniu peelingów. W tym okresie polecane są delikatne i nie podrażniające peelingi enzymatyczne. Dzięki usunięciu zrogowaciałego naskórka nasza skóra będzie przyjmowała znacznie więcej składników aktywnych.
Najlepiej po wykonaniu peelingu jest zastosowanie maseczek kosmetycznych, odżywczych, regenerujących i przywracających odpowiednie nawilżenie. Maseczki powinny zawierać takie składniki aktywne jak:
- Lipidy
- Ceramidy
- NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe)
- Alantoina
- Witamina B5, A, E, C
- Flawonoidy
- Kwas hialuronowy,
- Aloes
- Arnika
Maseczkę powinnyśmy nakładać co najmniej raz w tygodniu.
Zimą częściej pierzchną nam usta, stają się popękane, wrażliwe i nie wyglądają estetycznie. Usta nie zawierają gruczołów łojowych dlatego też powinniśmy szczególnie o nie zadbać. Dobrze im zrobi delikatny peeling, np. szczoteczką do zębów o miękkim włosiu. Dzięki temu będziemy mieli masaż i lepsze ukrwienie, a także złuszczenie. Powinniśmy używać pomadek ochronnych, z filtrem UV. By usta odżywiać i nadać im miękkości możemy nakładać miód, który sprawi że nasze usta będą odżywione i miękkie. Przy tym nadamy im chwilowej słodkości 😉
Nasze ciało również zasługuję na większą uwagę w tym zimowym okresie. Dwa razy w tygodniu wykonuję peeling całego ciała mydłem czarnym. Mydło czarne działa jak peeling enzymatyczny, odżywia, nawilżaj i nie zatyka porów. Uwielbiam, mimo że zapach … 😉 Nie wyobrażam sobie bym nie wsmarowała w całe ciało balsamu nawilżającego po każdej kąpieli. Dzięki czemu mogę cieszyć się gładką i nawilżoną skór. Polecam te nawyki.
Zima to okres w którym powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na zadbanie o nasze ciało, które wymaga nawilżenia, odżywienia i regeneracji. Pamiętajmy o stosowaniu odpowiednich preparatów kosmetycznych zalecanych zima. Nie zapominajmy o zaopatrzeniu się w nawilżacz powietrza 🙂
A jak dbać o dłonie i stopy zimą? Spokojnie, nie zapomniałam. Kolejny wpis będzie poświęcony na pielęgnacje tych części naszego ciała by były gładkie i miękkie 🙂
3 komentarzy