Problemy skórneZdrowie i uroda

Jak pozbyć się trądziku? Cz. 1

Każdy z nas nie raz miał na twarzy małą niespodziankę w postaci krostek, guzków czy wyprysków bądź boryka się z tym problemem od dłuższego czasu. W prosty i skondensowany sposób przybliżę Wam wiedzę z dziedziny dermatologii i kosmetologii dotyczącą trądziku. Gotowi na porcję konkretów, które przydadzą się w walce z niedoskonałościami skóry?

Jakie są przyczyny powstawania trądziku pospolitego?

Po pierwsze – trzeba poznać swojego wroga. Etiopatogeneza trądziku nie jest jednoznaczna, ogólnie przyjmuje się za przyczynę bakterie beztlenowe Propionibacterium acnes, lecz przyczyn jest znacznie więcej. Poznaj je wszystkie, aby skutecznie zabrać się zwalczanie trądzika.

  • Kolonizacja bakteriiPropionibacterium acnes prowadzą do zmiany pH skóry z kwaśnego na zasadowy, co skutkuje zmianą naturalnej flory bakteryjnej. Wynikiem zmiany jest rozwój bakterii beztlenowych powodujących uwalnianie enzymów lipolitycznych (lipazy) wynikiem czego jest hydroliza trójglicerydów łoju i powstawania wolnych kwasów tłuszczowych drażniących ujścia mieszków włosowych. Dochodzi do rogowacenia (keratynizacji) i pękania ujścia mieszka włosowego, co powoduje stan zapalny.
  • Łojotok – nie jest chorobą, lecz nadmierne wydzielanie łoju i zmiana składu sprzyja rozwojowi baterii.
  • Zaburzenia hormonalne – duże znaczenie mają androgeny powodujące powiększenie gruczołów łojowych i produkcję  łoju. Nadmiar androgenów (hiperandrogenizm) spotyka się u kobiet z ciężkimi objawami trądziku, zaburzeniami miesiączkowania oraz hirsutyzmem.  U mężczyzn objawia się jako niski głos, łysienie androgenowe i wyższe libido.  Istotny jest fakt indywidualnej reakcji gruczołów łojowych oraz mieszka włosowego.
  • Glikokortykosteroidy, steroidy anabolitczne, a także hormon adenokortykotropowy (ACTH) to inne czynniki, które przyczyniają się do powstawania trądziku.
  • Keratynizacja mieszka włosowego – spowodowana jest obecnością bakterii, łoju i drażnienie ścian mieszka. Procesem powodującym mikrozaskórniki jest zwężenie kanału wyprowadzającego.  Kolejnym etapem jest zaskórnik zamknięty. Na jego powierzchni jest czop powstały z płatów odwarstwiającego się nabłonka. Powstawanie zaskórników może być również spowodowanie niską zawartością kwasu linolowego.
  • Uwarunkowana genetyczne – przykro mi, ale dziedziczna jest głównie ostra postać trądzik pospolitego.
  • Obecność drobnoustrojów – Pityrosporum ovale (drożdżak lipofilny), Staphylococcus epidermidis (ziarniak tlenowy). Pityrosporum należą do grupy grzybów saprofitycznych, które posiadają komórki w kształcie owalnym, jajeczkowanym i pałeczkowatym. Należą do naturalnej flory bakteryjnej, lecz w przypadku cukrzycy, podwyższanego wydzielania łoju, obniżeniu odporności ogólnej lub miejscowej, stosowania leków immunosupresyjnych oraz uszkodzenie warstwy naskórka mogą przekształcić się w pasożyty chorobotwórcze.
  • Stan psychiczny chorego – udowodniono, że sytuacje stresowe powodują zaostrzenie choroby, ale jej nie wywołują.

Część druga już za tydzień!

Monika Wilk-Glodzik

Kosmetolog, prowadząca zajęcia na wydziale kosmetologii, właścicielka salonu kosmetycznego Neogenesis Clinic w Krakowie. Autorka blogów www.zadbanaipiekna.pl i www.monikawilk.pl Szefowa działu uroda portalu www.kobietawkrakowie.pl

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
error: Content is protected !!
Close