Jakie znaczenie mają makro- i mikroelementy dla włosów, skóry i paznokci?
Witam Was na moim blogu po krótkiej przerwie, dziś krótkie zestawienie makro- i mikroelementów i tego jaki wpływ mają na nasz organizm. Wystarczy naprawdę niewiele czasu i nieco większej uwagi przy przygotowywaniu codziennych posiłków by dostarczyć naszemu organizmowi odpowiednie składniki mineralne by działał prawidłowo i żeby nasza skóra, włosy i paznokcie były odpowiednio odżywione.
Zaczynajmy!
Jakie znaczenie mają makro- i mikroelementy dla włosów, skóry i paznokci?
Makroelementy:
Chlor (CI) – pojawia się głównie w przestrzeniach międzykomórkowych i jest tam najczęściej występującym anionem. Przy jego niedoborze wypadają włosy i chorują zęby.
Źródła w diecie: sól kuchenna, wędliny, sery podpuszczkowe.
Wapń (Ca) – składnik kości, zębów, skóry, nerwów i naczyń krwionośnych. Wspomaga witaminę C w budowie kolagenowej struktury włókien tkanki łącznej. Działa antyalergicznie. Przy niedoborze występuje np. bladość skóry, wypadanie włosów.
Źródła w diecie: mleko i jego przetwory, konserwy rybne spożywane wraz z ośćmi, jarmuż, fasola.
Siarka (Si) – składnik substancji białkowej komórek, wchodzi w skład kości. zębów, skóry. Jego niedobór powoduje m.in. nadmierne rogowacenie skóry, łamliwość i wypadanie włosów, choroby paznokci.
Źródła w diecie: chuda wołowina, ryby, suszona fasola, jaja, kapusta, czosnek, rzeżuch, kalafior, brukselka.
Sód (Na) – reguluje w tkankach gospodarkę wodną. ciśnienie osmotyczne. Jest głównym kationem (Na ) w płynach tkankowych skóry. Zawartość sodu w skórze zależy ściśle od zawartości wody. Przy jego niedoborze tworzą się bruzdy i zmarszczki.
Źródła w diecie: sól kuchenna, owoce morza, wędliny, sery podpuszczkowe, pieczywo, rodzynki, szpinak, kokos.
Magnez (Mg) – jeden z materiałów budulcowych, wchodzi w skład kości, zębów, skóry. Wspomaga witaminę B w ochronie skóry. Pomaga w regeneracji komórek. Przy niedoborze występuje łamliwość włosów i paznokci.
Źródła w diecie: proszek kakaowy, kasza gryczana, groch, fasola, orzechy.
Mikroelementy:
Cynk (Zn) – zwalcza wolne rodniki, hamuje stany zapalne, przyspiesza gojenie się ran, stabilizuje układ immunologiczny.
Źródła w diecie: mięso, wątroba, sery podpuszczkowe, kasza gryczana, orzechy, owoce morza (szczególnie ostrygi).
Jod (J) – wzmacnia skórę, włosy i paznokcie.
Źródła w diecie: sól kuchenna jodowana, ryby i owoce morza, niektóre wody mineralne wzbogacone o jod,
Krzem (Si) – uczestniczy w procesach wzrostu włosów i paznokci. Nadaje strukturalną trwałość całej tkance skórnej. Niedobór powoduje wypadanie włosów.
Źródła w diecie: mleko, warzywa
Miedź (Cu) – pojawia się w kompleksach miedziowo-trójpeptydowych. które przyspieszają gojenie się ran, pobudzają produkcję kolagenu elastyny, zwiększają nawilżenie skóry, mają właściwości antyutleniające.
Źródła w diecie: mięso, wątroba, groch, fasola, kasza gryczana, suszone śliwki.
Żelazo (Fe) – uczestniczy w procesach odtruwania. Wspomaga ochronę immunologiczną i regenerację skóry właściwej. Przy niedoborze pojawia się łamliwość paznokci, rozdwajanie włosów.
Źródła w diecie: wątroba, mięso, warzywa strączkowe, szczypiorek, natka.
Aby organizm funkcjonował prawidłowo, wszystkie makro- i mikroelementy powinny być dostarczane w odpowiednich ilościach. Pamiętajmy, że nadmiar czy nie dobór może być szkodliwy dla naszego zdrowia.
Zajrzyjcie również do mojego poprzedniego wpisu: Dieta i suplementacja w pielęgnacji różnych typów skóry, w którym opowiadam o wpływie składników odżywczych na naszą cerę, w zależności od jej rodzaju.
Jeden komentarz