Zdrowie i uroda

Olejek z nasion róży

Olejek tłoczony na zimno z nasion róży rdzawej (Rosa rubiginosa) jest nierafinowany. Róża występuje w całej Europie, lecz najcenniejszy olejek pozyskiwany jest z chłodnego, wilgotnego górskiego obszaru, południowo-środkowego rejonu Chile.

Olejek jest bogaty w takie składniki aktywne jak:

  • niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), tj.: kwas linolowy i linolenowy (są składnikiem cementu międzykomórkowego – chronią skórę przed utratą wody, obudowują i regenerują naturalną barierę ochronną naskórka);
  • witamina C, E;
  • kwas retinowy (jedna z form witaminy A),
  • flawonoidy (pełnią ważną funkcję w regeneracji tkanek uszkodzonych nadmiernym opalaniem, naświetleniami lampą kwarcową czy promieniami jonizującymi. Ich działanie polega na uszczelnianiu naczynek krwionośnych i zmniejszaniu obrzęku. Wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze oraz są antyoksydantami.

Jakie jest zastosowanie olejku z nasion róży?

  • Zmniejszanie rozstępów,
  • regeneracja blizn po skaleczeniach czy operacjach plastycznych,
  • działa przeciwzapalnie przy poparzeniach i stanach zapalnych po radioterapii,
  • usuwa skutki fotostarzenia. Pobudza aktywność fibroblastów, dzięki czemu zwiększa się ilość kolagenu. W efekcie dochodzi do spłycenia zmarszczek i bruzd).

Zawarty w olejku kwas retinowy może być bezpiecznie stosowany na skórę w przeciwieństwie do tretinoiny syntetycznej wywołującej efekty uboczne w postaci podrażnień skóry.

Olejek z nasion róży zawarty jest w kosmetykach o właściwościach przeciwzapalnych, odmładzających, regenerujących uszkodzoną słońcem skórę z oznakami starzenia, poprawiających jędrność i elastyczność skóry, niwelujących rozstępy, nawilżających czy zmiękczających.

Olejek również znajduje zastosowanie w kuracjach regenerujących włosy, skutecznie zmniejszając ich wypadanie.

Monika Wilk-Glodzik

Kosmetolog, prowadząca zajęcia na wydziale kosmetologii, właścicielka salonu kosmetycznego Neogenesis Clinic w Krakowie. Autorka blogów www.zadbanaipiekna.pl i www.monikawilk.pl Szefowa działu uroda portalu www.kobietawkrakowie.pl

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button
error: Content is protected !!
Close