Jak leczyć i pielęgnować skórę z trądzikiem różowatym
Osoby borykające się z trądzikiem różowatym szukają pomocy u lekarzy dermatologów, kosmetologów i u „wujka Google” wpisując odpowiednią frazę. Kompleksowe postępowanie powinno zawierać edukację pacjenta, leczenie i pielęgnację skóry. Leczenie farmakologiczne jest miejscowe i ogólne, długotrwałe oraz trudne. Przy każdej odmianie trądziku postępowanie jest odpowiednio dopasowane do problemu.
Celem leczenia miejscowego jest zmniejszenie intensywności odczuć takich jak: świąd, pieczenie oraz poprawa stanu skóry. Preparatami do stosowania w walce z trądzikiem są:
- Metronidazol jest to środek najczęściej stosowany, który ma na celu działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, łagodzące pieczenie, swędzenie, suchość skóry. Zmniejsza rumień, redukuje grudki i krosty.
- Kwas azelainowy posiada właściwości przeciwzapalne, keratolityczne, antybakteryjne. Dobrze radzi sobie przy redukcji rumienia i zmian grudkowo – krostkowych.
- Erytromycyna działa bakteriostatycznie, niszczy bakterie hamując syntezę białka bakterii.
- Sulfactamid sodu + siarka ma działanie keratolityczne, komedolityczne, i przeciwbakteryjne. Redukuje rumień i zmiany zapalne. Dobrze sprawdza się w żelach, płynach i kremach.
- Nadtlenek benzoilu łagodzi nasilenia objawów grudkowych i krostkowych
Leczenie ogólne polega na przyjmowaniu doustnych antybiotyków działających głównie antybakteryjnie. Wyróżniamy leki takie jak:
- Tetracykliny działające bakteriostatycznie, w mniejszych dawkach przeciwzapalnie, zmniejsza również przebarwienia pozapalne,
- Izotretynoina gównie działanie przeciwzapalne,
- Ampicyliny antybiotyki działające przeciwzapalnie.
Pamiętajmy, że bardzo ważna jest pielęgnacja domowa, odpowiednio dobrane preparaty, styl życia i dieta. Jakie są zasady pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym? Warto stosować:
- Kosmetyki do demakijażu do skóry wrażliwej
- Preparaty zmniejszające rumień i teleangiektazje
- Ochrona przed UV
- Makijaż korekcyjny
- Kremy hypoalergiczne, barierowe
- Mycie wodą termalną, łagodne środki myjące
A czego unikamy w trądziku różowatym? Tak wiec wystrzegamy się:
- Mycie – silnych detergentów, mydeł
- Toników zawierających alkohol
- Peelingów mechanicznych
- Kosmetyków kolorowych (wodoodpornych), które bardzo trudno usunąć demakijażem
- Produktów wysuszających np. przeciwłojotokowych
- Maseczek rozgrzewających, mocno zasychających, ciężko zmywalnych
W pielęgnacji cery naczyniowej istotne jest stosowanie odpowiednich preparatów. Kosmetyki te powinny zawierać substancje nawilżające, zwiększające barierę naskórkową oraz uszczelniające naczynka krwionośne. W punktach przybliżę jak dbać, co stosować i co powinny zawierać preparaty. Pielęgnacja domowa:
- Demakijaż skóry – środki przeznaczone dla cery wrażliwej, hipoalergiczne mleczka, śmietanki. Skład: miłorząb japoński, lukrecja, arnika, oczar wirginijski, olejek różany. Do przemywania woda różana, woda termalna.
- Kosmetyki na dzień i na noc – ważne jest stosowanie filtrów UV. Zimą kremy ochronne tworzące na skórze film ochronny zawierające: wazelinę, oleje silikonowe, oleje roślinne, preparaty wzmacniające barierę lipidową naskórka (ceramidy), sterole i estry kwasów tłuszczowych. Kremy zalecane na noc powinny łagodzić podrażnienia i zaczerwienienie skóry a także poprawiać mikrokrążenie.
- Suplementacja polegająca na uszczelnianiu naczyń krwionośnych i poprawie mikrokrążenia. Preparaty powinny zawierać: rutynę, witaminy C, B2, PP, wyciągi bogate w rutynę, flawonoidy, kwiatu głogu czy fiołka trójbarwnego, trokserutyna.
- Warto stosować napary z lukrecji.
Każda z nasi kupuje kosmetyki, które zobaczyła w reklamie telewizyjnej, kolorowej prasie czy koleżanka jej poleciła bo jest dobry. Leci do sklepu i kupuje. Nie zastanawiając się czy kosmetyk jest odpowiedni dla jej skóry i problemu z którym się boryka. Najczęściej okazuje się, że musi kupić nowy bo ten nie nawilża, uczula czy jest za tłusty ? Poniżej wypisałam substancje aktywne, które powinny znajdować się w kosmetykach do cery naczyniowej:
- Witamina C (Ascorbic Acid),
- Witamina PP (Niacinamide)
- Witamina K
- Wyciągi z lipy drobnolistnej (Tilia Cordata Mill)
- Wyciąg z krwawnika (Cupressus Semervirens)
- Wyciąg z ruszczyka kolczastego (Ruscus Asculeatus)
- Wyciąg z owoców cytrusowych (Rosa Cenitifalia)
- Wyciąg z kasztanowca zwyczajnego (Aesculus Hippocastamum)
- Wyciąg z oczaru wirginijskiego (Hamamelis Virginiana)
- Wyciąg z arniki górskiej (Arnica Montana)
- Wyciąg z miłorzębu japońskiego (Ginko Biloba),
- Ekstrakt z żurawiny (Vaccinum Macrocarpon Fruit Extract),
- Olejek różany (Rosa Centyfolia),
- Nagietek Lekarski (Calendula Officinalis L.),
- Azuleny,
- Ceramidy,
- Glukonolakton,
- Fitosterole,
- Rutyna,
- Trokserutyna,
- Aloes zwyczajny (Aloe Vera)
- Kwas laktobionowy
- Oleje roślinne
Kolejnym ważnym elementem przy cerze naczyniowej jest dieta, które może zaostrzać bądź łagodzić objawy trądziku różowatego. Istotne jest spożywanie składników mających działanie przeciwrodnikwe, antyoksydacyjne do których zaliczmy:
- Oleje roślinne (wysokiej jakości olej rzepakowy, dwie łyżki dziennie),
- Świeże ryby,
- Soję,
- Warzywa surowe bądź przygotowane na prze, pełnoziarniste zboża (bogate w błonnik),
- Owoce świeżo wyciskane,
- Soki warzywne,
- Ziołowe herbatki np. z dziurawca, fiołka trójbarwnego, głogu,
- Napoje z czarnej porzeczki i soki z białej kapust
- Kurkumę
Unikajmy spożywania alkoholu, który powoduje powstanie rumienia i rozszerzenia naczyń krwionośnych. Zaostrzenie choroby mogą wywołać cytrusy, a także pomidory, które powodują zwiększone wydzielenie histaminy.
Ważna jest także suplementacja selenem, żelazem, cynkiem, miedzą czy magnezem. Doustnie powinno się także przyjmować resweratrol, który jest potężnym środkiem przeciwzapalnym.
Jakie zabiegi w salonie kosmetycznym?
Zabiegi, na które warto wybrać się do salonu kosmetycznego to:
- Jonoforeza pozwalająca na wprowadzenie substancji uszczelniających naczynia, poprawiających jakość skóry np. witamina C (polarna, ulegająca dysocjacji). W stanach zaostrzenia choroby stasuje się jonoforezę z odwróceniem biegunów i przepływu prądu wprowadzając jony wodorowe H+ pozwalających na zmniejszenie rumienia i stanu zapalnego.
- Korzystnie wpływają ultradźwięki, (kawitacyjne) w celu oczyszczenia skóry także sonoforeza pozwalająca na wprowadzenie w głąb skóry substancji łagodzących i uszczelniających naczynia, np. witamina PP, wyciąg z kasztanowca zwyczajnego)
- Kolejną aparaturą są urządzenia takie jak laser (KTP, diodowy 532nm) ora IPL pozwalające na zamknięcie poszerzonych naczyń skóry twarzy i zredukowanie rumienia.
- Zabiegi kosmetyczne pozwalające na zredukowanie stanów zapalnych np. zabiegi z zastosowaniem: resweratrolu (działa przeciwzapalnie), kwasu azelainowe (działanie przeciwzapalnie i bakteriostatyczne) , kwasu ferulowego (silny antyoksydant).
Aby cieszyć się zdrową, piękną i bez podrażnień skórą powinnyśmy być świadome jak należy dbać i pielęgnować skórę naczyniową ? I na koniec. Dla miłośników wina, dobrze zadziała jedna lampka czerwonego?
Dzięki za ten wpis! Bardzo się przyda!