
Oleje a problemy skóry
W poprzednich wpisach pisałam o olejach i ich wpływie na nawilżenie skóry, o składnikach odżywczych olejów, o kwasach tłuszczowych i ich roli w organizmie człowieka, a także o skutkach niedoboru tłuszczów w diecie.
W tym wpisie podpowiem, jak dobrać rodzaj oleju do indywidualnych potrzeb skóry. Odpowiednie dobranie oleju ma ogromnie znaczenie i decyduje o skuteczności kuracji.
Cera naczyniowa
W pielęgnacji skóry naczyniowej ważne jest, by oleje zawierały flawonoidy i karotenoidy. Oleje, które są polecane dla cery naczyniowej, to:
- z nasion truskawki
- z nasion malin
- z nasion herbaty
- z nasion czarnuszki siewnej
- z pestek granatu
- z pestek bzu czarnego
- z pestek czarnej porzeczki
- z rokitnika
Cera sucha
W pielęgnacji cery suchej bardzo dobrze sprawdzą się oleje z wysoką zawartością kwasu oleinowego. Olejki, po które można sięgnąć, mając suchą cerę, to:
- z pestek brzoskwiń
- z ogórecznika lekarskiego
- awokado
- makadamia
- z pestek truskawki
- z kiełków pszenicy
- jojoba
- z pestek aronii
- z czarnej porzeczki
- kokosowy
- z orzechów laskowych
Cera mieszana i tłusta
Oleje do stosowania przy problemach trądzikowych powinny zawierać dużą ilość kwasu linowego i linolenowego. Olejami pomagającymi zatroszczyć się o tego typu cerę są:
- z nasion malin
- z pestek śliwki
- lniany
- tamanu
- jojoba
- z rokitnika
- z wiesiołka
- z róży
- z nasion bawełny
- z orzecha włoskiego
- z pestek dyni
- z pestek truskawki
- ze słonecznika
Cera dojrzała
Wybierając olej do cery dojrzałej, należy kierować się zawartością potencjału przeciwzapalnego (ilość kwasu omega-3), witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz antyoksydantów. Składniki te mają za zadanie uzupełnianie składników budulcowych. W tym przypadku dobrze sprawdzą się takie oleje jak:
- z żurawiny
- z nasion herbaty
- z pestek śliwki
- z pestek granatu
- z wiesiołka
- makadamia
- arganowy
- z róży
- z pestek brzoskwini
Wyżej wymieniłam kilka pojęć, które chciałabym Wam przybliży, by wszystko było jasne i zrozumiałe dla każdego ☺
Flawonoidy są grupą organicznych związków chemicznych, które występują w roślinach. Składniki biologicznie aktywne mające właściwości: uelastyczniające, uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwutleniające, przeciwzapalne, rozkurczowe, moczopędne oraz barwiące.
Karotenoidy to rozbudowane przestrzennie węglowodory nienasycone. Naturalnie pomarańczowożółte barwniki, które bardzo często występują w kosmetykach razem z witaminami B, D, E i z wapniem. Mają działanie: antyoksydacyjne, uodporniające, barwiące i są stosowane do kremów samoopalających.
Pamiętajmy, że aby kuracja olejami była skuteczna należy odpowiednio dobrać olej do problemu skóry. Nic nie działa tak dobrze, jak natura ☺